Razlike med zahodno in tradicionalno kitajsko medicino?
Na univerzi smo se študentje spoznali tudi z zahodno medicino, tako laže komuniciramo z zdravniki zahodne medicine. Medtem ko je ta standardizirana, je kitajska individualna, saj ne obstajata dva enaka človeka. Zahodna zdravi diagnozo, recimo migreno, bronhialno astmo, čir na želodcu – zdravi posledico. TKM išče vzrok bolezni. Že sama terminologija se v mnogočem razlikuje, saj v TKM navajamo veter, vlago, toploto, čustva, jin, jang, či … Organi, v katerih je pravi vzrok za bolezen, pa so vranica, pljuča, jetra, srce in ledvice. Kitajski filozof Lao Tse je rekel: »Ni pomembno, po kakšni poti se bomo povzpeli na vrh planine, pogled z vrha je vedno enak.« Zdravniki zahodne medicine in kitajski zdravniki na koncu pridemo do enakih sklepov. Zahodni vedno bolje razumejo kitajske, če TKM predstavimo na pravi način.
Specializirali ste se za pomoč ženskam. Težave z zanositvijo po svetu naraščajo.
Vedno več žensk prihaja k meni, ker bi rade zanosile po naravni bodisi umetni poti. Kitajska medicina namenja zdravju ženske posebno pozornost, zaveda se njenega pomena v družini in družbi. V sodobnem svetu mora ženska, poleg vsega, kar ji je dano že po naravi, opravljati še delo v službi. Ima možnost kariere. Vse to pa vpliva na njeno zdravje.
Mi se izogibamo besedi sterilnost, če ima ženska oba jajčnika, jajcevoda in maternico, govorimo o nezmožnosti spočetja. Sterilnost je težka beseda. Kajti tisti trenutek, ko dobi ženska etiketo sterilnosti, je že v stresu. Za zmožnosti spočetja pa moramo najprej izključiti stres. Ta je naravna reakcija telesa; da bi lahko preživeli, se telo ob stresu zavaruje, zavaruje pa se tudi pred zanositvijo.
Kako po TKM notranji organi vplivajo na spočetje?
Ledvice so banka življenjske energije, ki jo določijo naši starši v trenutku spočetja. Levo ledvico definiramo kot jin, desno kot jang. Leva pripada naši mami, desna očetu. Leva v telesu uravnava hladnost, desna toploto. Če nista usklajeni oziroma če imate »kidney yang deficiency«, kakor to imenujemo v angleški terminologiji, potem vam je stalno hladno. Imate premalo progesterona. Kitajci pravijo, da iz zmrznjene zemlje ne bo zrasla bilka. »Kidney yin deficiency« pa pomeni pregrevanje telesa. Vemo, da tudi pregreta in presuha zemlja ne bo obrodila. Če jin in jang ledvic nista v ravnotežju, se to pozna pri ovulaciji. Če je ženski hladno, potem celica potrebuje več časa, da bi dozorela. Če ima ženska menstrualni ciklus na osemindvajset dni, bi bilo logično, da bi bila ovulacija v sredini, štirinajstega dne, dejansko pa je dva do štiri dni pozneje. Pri pregretem telesu jajčeca hitreje dozorevajo, takrat je ovulacija devetega oziroma desetega dne. V praksi se mi je to neštetokrat potrdilo.
Sledi vranica, ki je odgovorna za kri. Kitajci razmišljajo takole: za menstrualni ciklus potrebujemo kri, torej ženske, ki imajo šibko vranico, trpijo zaradi »pomanjkanja« krvi. Vsakemu organu pripada določeno čustvo; strah ledvicam, pretirana skrb in razmišljanje pa vranici. Če nekoga preveč skrbi in preveč razmišlja, recimo ob intenzivnem intelektualnem delu, in se ne prehranjuje temu primerno, potem bo njegova vranica šibka. Namesto krvi bo »proizvedla sluz«. To se kaže kot vnetje obnosnih votlin, sluz v pljučih, kašasto blato ali povečan vaginalni izloček.
Mar v TKM ne govorite o hormonih?
Na drugačen način. Jetra določajo ovulacijo. Osvobajajo jajčno celico, ki mora opraviti transfer jina v jang. Prvi del menstrualnega ciklusa je faza jin, ki je regenerativna – obnovi se maternična sluznica. Naravno je določeno, da se jajčna celica sprosti in potuje, sledi oploditev, po kateri se ugnezdi. Če so ženske preveč napete, se ovulacija ustavi. Na sprostitev jajčne celice vplivata stres ali bes, ki sta čustvi jeter. Od tod tudi pojav policističnih jajčnikov – jajčna celica ostane v jajčniku, se ne sprosti. Ženska, ki ima povečano raven FSH, hormona, ki stimulira folikle, je za zahodno medicino tako rekoč odpisana. Raven tega hormona je visoka v klimakteriju, ker nima kaj stimulirati. Mi pa ugotovimo »ustavljeno kri«. Posledice so lahko boleče menstruacije, pojav miomov … Teh pomanjkljivosti ne ugotovimo v laboratoriju, ampak z vprašalnikom.
Omenili ste primerno prehranjevanje. Kaj to pomeni pri zdravljenju ženskih bolezni?
Opažam, da imate Slovenci precej neuravnovešeno prehrano. Trudite se s prehranjevanjem brez mesa, maščobe, a se z zdravjem ne morete pohvaliti. Vem, da bom zdaj razjezila tiste, ki so se odločili za vegetarijansko prehrano, vendar moram zagovarjati stališče znanosti, ki sem jo študirala. Ker je kri beljakovina, je za njeno tvorbo nujno, da uživamo beljakovine, a te morajo biti tudi živalske, ne samo rastlinske, saj smo ljudje bolj živali kot rastline. Ženska s šibko vranico naj uživa toplotno obdelano hrano. Da pomagamo želodcu in vranici, moramo hrano nasekljati in segreti ter zmehčati. Tako iz živil izluščimo hranljive snovi in energijo zraka ter sestavin, ki nahranijo kri. Kri je mati energije, je življenje. Ko govorimo o pomanjkanju krvi, s tem ne mislimo na količino ali na število krvničk, ampak na krvno sliko nasploh. Pogosto mi bolnik, ko mu rečem, da mu manjka krvi, pove, da so mu ugotovili slabokrvnost. Kri po TKM pripada elementu zemlje – barva zemlje je barva obraza: bled obraz pomeni »pomanjkanje krvi«, svetlo rumen šibko mišičje, preslab tonus.
Naslednji pomemben vzrok je stres, tako pri moških kot ženskah. Zdaj ugotavljamo več moške kot ženske sterilnosti. Tudi odločitev za pozno rojevanje je nevarna. Statistično je dokazano, da ima ženska po tridesetem letu petdeset odstotkov manj možnosti za naravno spočetje.
In ne nazadnje, prezgodnje seksualno življenje ženske. Mogoče se vam zdim staromodna, vendar gre tu za psihično stanje deklice; ta živi v strahu, da bi zanosila, njena mama jo svari pred zlorabo, mogoče sama niti ne želi imeti spolnih odnosov, pa jo v to sili želja posnemati vrstnice. Vse to ruši menstrualni ciklus. Kolega mi je zadnjič rekel, da deklet ni več, so le deklice in žene. Ta civilizacijski pomik ni v redu, evolucija pa ni prinesla sprememb. Menstruacija se pojavlja v istem času, prav tako pa tudi mine.
Zdravniki kitajske medicine torej pri neplodnosti pomagate z vzpostavljanjem harmonije v telesu?
Pacientkam rada rečem, naj bo njihova maternica hotel s petimi zvezdicami, pa bo otrok prišel. Zdaj ustanove zahodne medicine zelo povprašujejo po zdravnikih kitajske medicine. Moja hči je doktorirala na temo sterilnosti in v Oregonu vodi kliniko za kitajsko medicino. Imajo zelo veliko dela. Če sodelujeta obe medicini, zahodna in kitajska, je uspeh spočetja kar petdeset-, drugače le tridesetodstoten. Včasih ženske zanosijo že po tem, ko sem jim pomagala pripraviti telo, čeprav so prišle zaradi umetne oploditve. Ta priprava telesa navadno traja tri do šest mesecev. Tudi skozi nosečnost spremljamo ženske. Pomagamo jim pri slabosti in bruhanju, zaprtju, dušenju in podobno.
Ženske v klimakteriju …
To je zelo zanimivo obdobje, ki ga Kitajci imenujejo druga pomlad za ženo. Njene skrbi in obveznosti pojenjajo, zdaj ima čas, da se posveti sebi. Lahko celo ugotovi, da je postala povsem drug človek.
Namaste