Kaj je vitalna energija QI?
Enako kot Zemljo sestavljajo kopno, morje in atmosfera, je telo organizirano kot kri, vlaga in Qi.
Kri vlada tkivu, tej snovni obliki telesa. Vlaga vlada notranjemu okolju, torej notranjemu morju telesa, Qi (či) pa vlada obliki in dejavnosti telesa in njenem procesu oblikovanja in samoorganiziranja. Qi (či) obenem pomeni tudi vso kri, vlago in celotni seštevek življenja organizma. Kri ni le snovna substanca, temveč tudi proces zbiranja, razpečevanja in shranjevanja hranil. Qi je nevidna substanca, obenem pa tudi nesnovna sila, ki se izraža prek gibanja in dejavnosti.
Vsak pojav v telesu je proizvod interakcije krvi, vlage in Qija.
Brez ustrezne vlage, se Qi segreje in razburi, kri pa se posuši in strdi. Brez krvi vlaga izhlapi, Qi pa se razprši. Brez Qija pa tekočina in kri zastaneta, se strdita in nehata krožiti. Vse njihive funkcije in procesi so soodvisni, sodelujoči in vzajemno nadzirajoči.
Telo je naravi to, kar je violina orkestru. Strune so za violino to, kar so za telo notranji organi.
Nauk TKM izhaja iz tega, da človeško telo sestoji iz 5 osnovnih snovi. Te snovi so:
- Življenjska energija QI,
- Vitalna energija JING,
- Vitalnost SHEN,
- Kri XUE in
- Telesni sokovi JIN YE
V zdravem telesu so vse te snovi v ravnovesju in določajo njegove življenjske funkcije. Pomenijo utelešanje dinamike, izvora in duha življenja ter so medsebojno neločljivo povezane.
Qi (izgovori či) je izvor vseh stvari na svetu in osnovni koncept v stari daoistični filozofiji. Je tudi podlaga vsem pojavom v vesolju in je hkrati materialna in nematerialna substanca. Qi je sama izvorna življenjska moč. V človeškem življenju se prične z oploditvijo jajčeca s semenčico. Iz te ustvarjalne spojitve se razvije novo enormno kompleksno človeško bitje. Qi je neprestana tekoča energija, ki povezuje v celoto različna tkiva, organe in funkcijo možgan – osebo. Toda qi predstavlja tudi razmerje med človekom in njegovim okoljem.
Tisti modri možje ki so meditirali o fetusu v maternici, so odkrili, kako potekajo energijski kanali v telesu. Že pred tisočerimi leti so odkrili, da otrok raste okrog točke popka svoje matere in da skozi popkovnico sprejema hrano in oddaja odpadne snovi. Fetus diha dobesedno skozi popkovino matere v svoj lastni popek in navzdol v perineum (presredek),nato navzgor v glavo in čez jezik spet navzdol v popek. Zato je za taoiste popek izhodiščna točka iz katere teče izvorna življenjska energija ali qi,in pri odraslem človeku kraj, kjer cirkulira večina energije in kjer se jo lahko shrani.
Aktiviranje zdravilne energije s taoistično meditacijo je za odrasle metoda, s katero se ponovno vrne v tisto stanje dinamičnega krogotoka, ki obstaja znotraj maternice. S tega vidika je ezoterična taoistična meditacija proces ponovnega rojstva, vrnitev k izvoru Jaz-a.
Tudi po naukih TKM celoto človeškega organizma ustvarja Qi, ki je osnovna sestavina za obstoj Duha (Shen 神) in telesa. Qi se v TKM nanaša na vitalne snovi, ki sestavljajo človeško telo in vzdržujejo življenjske aktivnosti, kot je Qi vode, hrane, zraka ipd. Druga postavka se nanaša na fiziološke funkcije notranjih organov, kanalov (meridianov) in njene obrambne funkcije, kot je zaščita organov.
Qi se preko kanalov (meridianov) prenaša po telesu in kadar je njegov pretok neoviran pomeni, da je telo zdravo in čvrsto. Ko pride do motenj v prenosu (napačno gibanje) in se naredijo tako imenovani zamaški, zastoji ali stagnacija na nekem meridianu, se ravnovesje poruši in nastane bolezen. Stagnacijo Qi-ja oz. njegovo oslabitev lahko povzročijo že navadni prehladi, razne poškodbe, operacije, tudi pretirana čustva (jeza, strah, zaskrbljenost, pretirano razmišljanje …).
Obstajajo različne vrste Qi-ja, ki opravljajo različne funkcije
Qi človeškega telesa je razvrščen v naslednje kategorije:
IZVORNI QI (Yuan-Qi 元氣)
je podedovani Qi, ki izvira neposredno iz Esence (Jing) v Ledvicah. Imenuje se tudi prirojeni Qi, saj ga podedujemo od Ledvične Qi obeh staršev pri spočetju in v obdobju nosečnosti. Moč in količina izvornega Qija sta tako ob rojstvu že določeni. Qi nastopa v vseh notranjih organih, kjer z vsakim organom opravlja različne funkcije. Tako na primer govorimo o Vraničnem Qiju, ki spodbuja prebavo in absorbcijo hrane in hranilnih snovi, Pljučni Qi ureja dihanje in regulira vodne tokove v telesu, Ledvični Qi spodbuja razvoj telesa in reprodukcijo, Jetrni Qi ureja nemoten pretok Qija po meridianih, Srčni Qi ureja cirkulacijo …regulira kostni mozek.
PRSNI ali PRIDOBLJENI QI (Zong-Qi 宗氣)
nastane po rojstvu in je pridobljen preko Pljučnega Qija – kisika ter hrane pridobljene in prenešene preko Vranice. Vpliva na delovanje Srca in Pljuč, torej na dihanje, cirkulacijo, na Qi celega telesa in na duševne funkcije (govor …).
OBRAMBNI QI (Wei-Qi 衛氣)
varuje površino telesa pred vplivi in dejavniki iz okolja (veter, mraz, vročina, vlaga, suša). Hkrati tudi greje in vlaži kožo ter ureja telesno temperaturo. Deluje na imunski sistem.
PREHRANJEVALNI QI (Ying-Qi 營氣)
prehranjuje notranje organe in celo telo. Tesno je povezan s krvjo, s katero se skupaj pretaka po žilah in omrežnem sistemu. Odvisen je predvsem od Vranice in Ledvic.
Poleg omenjenih obstaja še CELOSTNI ali PRAVI QI (Zheng-Qi 正氣), ki je končna oblika celostnega Qija, ki kroži po meridianih in vzdržuje notranje organe.
Naša resnična naloga je sestavljena samo iz tega, da ponovno prebudimo to nedeljivo, zdravilno moč, ki je delovala od začetka našega življenja.
JING – vitalna esenca
Je korenina življenja in izvor vsake organske spremembe. Odvisno od starosti ga telo potrebuje za različne procese: jing je vse od pubertete odgovoren za dozorevanje organov, pozneje pa zagotavlja njegovo funkcijo in tudi razmnoževanje. Starejši ko postajamo bolj se izvorna količina jinga zmanjžuje.
JING je izvor jina in janga v organizmu ter v sebi nosi oba pola.
SHEN – VITALNOST
Shen je energija vesolja,ki prebiva v vsakem človeku. Daje nam sposobnost mišljenja in presojanja. Shen poleg tega usmerja tudi zavest, spomin, duševnost in tudi spanje ter odraža našo osebnost. TKM ne razlikuje med telesom in duhom, zato ima shen tudi z vidika zdravja pomembno mesto. Že je veliki kitajski filozof Laozi (6.stol.pr. n.št.) že vedel:« Kdor hrani svojega duha, ne umre«.
Izvor Shena je sestavljen iz enega dela, ki je podedovan, in drugega dela, ki je pridobljen. Izvor pridobljenega shena, ki svoj podedovani del stalno dopolnjuje, sta Qi in jing. Shen se hrani iz Qija srca, vendar ga hranita tudi kri in jin. Če zadnjih dveh primanjkuje, se pojavijo motnje.
XUR – KRI
Predstava o tem, kaj je kri, v TKM daleč presega zahodno razumevanje te tekočine.
Ni le telesna tekočina, ki po žilnem sistemu prenaša in razdeljuje najrazličnejše snovi- Sicer pa se njene naloge v zahodni in vzhodni medicini v veliki meri ujemajo. XUR ohranja in vlaži telo ter mu daje na razpolago hranljive snovi. Oskrbuje vse organe, obraz, ustnice, čutila, mišice, tetive, nohte, kožo, lase in ob vsem tem tudi plod v notranjosti materinega telesa. Poleg vsega naštetega seji pripisuje še ena, energijska funkcija. Kri je hkrati snovna in nesnovna. Je neločljivo povezana z življenjsko energijo Qi, saj je Qi tisti, ki proizvaja, potiska po telesu in zadržuje v krvnih žilah.
Po drugi strani je kri tista, ki hrani Qi. Star pregovor pravi:« Qi je poveljnik krvi, kri je mati Qi-ja«. Takšen odnos obenem zelo jasno ponazarja tudi načelo jina (kri) in janga (qi).
ZNAČILNI ZNAKI POMANJKANJA KRVI:
- zgubana, bleda in suha koža,
- lomljivi lasje,
- krhki nohti,
- odrevenelost v okončinah,
- motnje vida,
- vrtoglavica in neenakomerno bitje srca (palpitacija)
- vsesplošna šibkost
IZVOR KRVI (XUE)
Kri nastaja s pretvorbo hrane. Potem, ko se hrana v želodcu prebavi, vranica iz sestavnih delov hrane tvori bistro esenco, ki jo vranični Qi transportira do pljuč. Medtem, ko je ta na poti, Qi hrane omejeno esenco pretvori v kri, ki kroži po telesu, pri čemer ji pomagata srčni in dihalni Qi.